Unirea Slobozia - FC Rapid 1923 2-1. Ole, ole, mulțumim băieții!

FC Rapid 1923 a avut patru meciuri cu adversari ridicoli în 2021. Problema e că băieții lui Nicolae Grigore, care pare să aibă mai mult ceva dintr-un antrenor de 80 de ani care adoarme pe bancă, nu au arătat că se pot ridica măcar la acel nivel de penibil. Trei dintre adversari nu au cum să obțină promovarea și, aproape sigur, nici una din astea patru echipe nu vor prinde măcar play-off-ul. Întâi am zis că a fost un accident cu Ripensia, gol luat cu ghinion. Pe urmă, la Buzău, tot ghinion. Cu toate că acel 0-0 a arătat clar că băieții nu sunt în stare nici măcar să se apropie de poartă, darămite să stârnească pericol.

10 minute de fotbal cu Ciuc, noroc cu arbitrul

După, cu Miercurea Ciuc, au jucat fotbal zece minute, după ce arbitrul le-a pus mingea pe punctul cu var. Fiindcă marii fotbaliști de la FC Rapid 1923 așa au marcat cam jumate din goluri, din penalty-uri acordate. Nouă la număr. Enorm de multe pentru o echipă care duce mingea în careu mai mult din întâmplare. Hai, secuii măcar aspiră la play-off. Am zis că vine Slobozia, măcar pe ăștia îi bați, reintri pe loc de play-off și se revine, temporar, la normal. Ei bine, nu! Fiindcă Luca Florică a vrut să ne arate ce decizie bună este titularizarea lui. Ca să nu mai vorbim de Benzar care arată a fost fotbalist de județ.

Zunic e un pasator ideal, păcat că nu știe în ce tricou joacă

La pauză s-a schimbat, intră artileria grea. Ne bazăm în continuare pe marele Zunic. Un stâlp ruginit într-o defensivă de toată jena. Stai că ajungem și acolo. Între timp, după un gol la limită anulat Sloboziei, Bălan - Hlistei au făcut faza golului de 1-1. Sigur, o fază frumoasă, dar ar trebui ei să știe că de aia sunt plătiți, să facă faze de astea. Nu una la trei meciuri, ci una la cinci minute, hai 10 minute, măcar. A urmat pressingul. Speram iar că FC Rapid 1923 poate bate, totuși, o echipă lamentabilă, numai că bosniacul mai sus amintit intră în acțiune și-i servește un assist impecabil unui adversar.

Dacă FC Rapid 1923 U12 joacă cu Dunărea și Metaloglobus nu se supără nimeni

Genul de fază care ne face să-l regretăm nu doar pe Nastos, rezervă, ci chiar pe Crișan! Vă cam puteți da seama. Zunic este fotbalist doar pe Wikipedia. Așa, probabil, poate cam orice om cu ghete de fotbal adaptate suprafeței pe care joacă să îl ia la mână. Nu contează dacă știe sau nu fotbal, că nici Zunic nu știe. Voicu și-a dorit, ca de obicei, dar mai mult de câte un cartonaș roșu nu-i mai iese nimic. Ioniță arată de ce ar cam trebui să-și vadă de afacerile despre care vorbea, iar restul... Ce mai contează? Dacă ar pleca toți și ar intra grupa U12 ar fi fix același lucru. Grigore? Calitățile lui sunt 0, e evident. Măcar onoare să aibă. Nu ai cum să mai stai pe bancă după ce faci 1-2 cu Unirea Slobozia... Bravo, tată! E bun și locul 11!